Proje Detayı

Hidiva Sarayı/ Hidiva Yalısı olarak bilinen eser, gerek mimari üslupların kullanılış şekli, gerekse ölçüleri ile 19. yüzyıldan günümüze kalan, Boğaziçi’nin önemli Art-Nouveau yapılarındandır. I. Mahmut devrinden II. Mahmut devrine kadar birçok önemli kişiyi ağırlamış olan yapı, Hıdiva Emine Valide Paşa tarafından 1899 da yıktırılarak 1901’e kadar süren bir inşaatla yeniden yaptırılmıştır. Mimarları Raimondo D’Aronco ve Anthonio Lasciac’tır.

Denize paralel 63×27 metre ölçülerindeki yalı, iki tam kat ve çatı katları ile toplam 4500 m2 kullanım alanına sahiptir. Dış cephe ve iç mekan özellikleriyle Fransız Art-Nouveau stilini yansıtan yapının mansart formlu çatısı ve dört adet gözetleme kulesinde kuğu figürleri yer almaktadır. İç mekanda, tavanlar Art-Nouveau stilinin tipik örnekleri olan çiçek ve yaprak motiflerinden oluşmaktadır. Çatısının üstünde tam ortada, II. Mahmud Güneşi’nin içinde, Allah’ın isimlerinden ikisi yazılıdır.

Yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında, denize doğru 15 cm oturma yapmış yalı, askıya alınarak kaldırılmıştır. Zemin güçlendirme işleri sonrasında yalının ahşap strüktüründe güçlendirme yapılmıştır. Ahşap kapı ve pencereler, parkeler, metal süslemeler, alçı tavan süsleri ve kalem işleri restore edilmiş, eksik kısımlar tamamlanmıştır. Çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra restorasyon tamamlanmıştır. Günümüzde Mısır Arap Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosluğu ve Başkonsolos Rezidansı olarak kullanılmaktadır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2008/2010

Lokasyon:

İstanbul/ Sarıyer