Proje Detayı

Galatasaray Üniversitesi binası, 1870’li yılların başlarında Sultan Abdülaziz tarafından mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan Feriye Sarayları’nın üç binasından birisi olan İbrahim Tevfik Efendi Sahil Sarayı’dır. 1930’ da Galatasaray Lisesi’ne verilen bina, 1968’den itibaren Galatasaray Lisesi’nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanılmış, 1992 yılından bugüne kadar da Galatasaray Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir.

İbrahim Tevfik Efendi Sahilsarayı, tuğla duvarlı, ahşap döşemeli kagir yığma bir yapıdır. 82,80×33,40 metre boyutlarındaki binada aksiyel simetrik bir plan özelliği görülmektedir. Cephe özellikleri bakımından neoklasik cephe elemanları ve biçimlendirme ilkelerine sahiptir. Rönesans kemerleri ve Grek pencere formları, söveler ve kornişler, yapının düşey etkisini sağlayabilmek amacı ile kullanılan kolon ve plasterler neoklasik üsluptadır.

2013 yılında elektrik kontağı nedeniyle çıkan yangın ile büyük tahribat alan yapıda, restorasyon çalışmaları kapsamında, zemin ve duvar güçlendirme çalışmaları yapılmıştır. İçinde kalan kalem işleri koruma altına alınmıştır. Güçlendirme işleri tamamlandıktan sonra yangında kaybolan özgün kısımların rekonstrüksiyonu yapılmıştır. Restorasyonu tamamlanan yapı, Galatasaray Üniversitesi bünyesinde eğitim amaçlı kullanılmaktadır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2016/2019

Lokasyon:

İstanbul/Beşiktaş