Proje Detayı

Milli değerlerimize saygı’ sorumluluğu ile gerçekleştirdiğimiz projelerden olan Ataşehir Mimar Sinan Camii Projesi ile Osmanlı geleneksel mimarisini günümüze taşıdık.

Osmanlı’nın klasik dönem camii tipolojisine göre tasarlanan, yaklaşık 4 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Mimar Sinan Camii 10 bin cemaat kapasitesine sahiptir.

Osmanlı Klasik dönem özelliklerini taşıyan Ataşehir Mimar Sinan Camii, 42 metre kubbe yüksekliğinin yanı sıra 27 metre ana kubbe çapına sahip ve 72 metre yüksekliğinde 3 şerefeli 4 minareden oluşmaktadır.

İbadethane ve avlu alanlarının alt kısmında konferans salonu, eğitim odaları ve satış birimleri mevcut olan proje, 270 araç kapasiteli otoparkı da bünyesinde bulundurmaktadır.

Yaklaşık iki yıl süren inşaa faaliyetlerinde Mimar Sinan’ın daha küçük ölçekli camilerde denediği, “altı ayaklı plan tipi” bu büyüklükte bir yapıda ilk defa uygulanmıştır.

Geleneklerimizi geleceğe taşıma prensibiyle yapımını üstlendiğimiz Ataşehir Mimar Sinan Camii, Osmanlı geleneksel üslubunu bugünün inşaat teknolojisi ile birleştiren örnek bir eser olarak toplumumuza kazandırılmıştır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2010/2012

Lokasyon:

İstanbul/Ataşehir

57.758