Proje Detayı

Topkapı Sarayı Dış Karakol Binası, 19.yüzyılda inşa edilmiştir. Erken Osmanlı döneminde Odun Ambarı Ocağı, ona bağlı Hasırcılar Ocağı ve Aslanhane olarak kullanılan yapı, Bab-ı Hümayun’dan geçilerek ulaşılan bahçe içinde, Aya İrini Kilisesi ile surlar arasında yer almaktadır. Aya İrini Kilisesi’nin askeri müze olduğu dönemden kalmıştır.

19.yüzyıl özellikleri taşıyan tek katlı kagir, ahşap karkas çatılı bir yapıdır. Kapı ve pencereleri, döşemeleri ve pasalı tavan taksimatı ahşaptır. Osmanlı’nın son dönemlerinde, saray çalışanları için lojman olarak kullanılmıştır.

Restorasyon çalışmaları kapsamında, yapı içindeki muhdesler sökülmüştür. Sıva raspaları yapıldıktan sonra taşıyıcı sistemde güçlendirme çalışmaları ve cephe restorasyonu yapılmıştır. Çatı tahkimatı, çatı örtüsü, ahşap kapı ve pencerelerde niteliksiz kısımlar ayıklanmış, hasarlı kısımlar özgün malzeme ile yenilenmiştir. Yeni işlevine göre iç mekan düzenlemesi ve çevre düzenlemesi yapılarak restorasyonu tamamlanmıştır. Günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2009/2009

Lokasyon:

İstanbul/Fatih