Proje Detayı

II. Mahmut tarafından 1839 yılında, Yeniçeri Ordusunun yerine gelmiş olan yeni Osmanlı Ordusuna üniforma dikmek için İstanbul Haliç kıyısında, Defterdar semtinde kurulmuş bir dokuma fabrikasıdır. Tesiste tamamen fes üretilmeye başlanınca, adı “Feshane-i Amire” olmuştur. 1992-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çağdaş el sanatları müzesi olarak kullanılmıştır.

Belçika’ dan getirilen ve döküm olarak imal edilen çelik kolonlar kullanılarak inşa edilmiş ilk çelik yapı örneklerinden biridir. Buharlı dokuma tezgâhları ile donatılmış olan fabrika, imparatorluğun ilk modern tekstil sanayi kuruluşudur. Yalın haliyle farklı boyutlarda 5 ana mekandan oluşan Feshane, toplamda 56.000 m2 alan üzerine kuruludur.

Bina, Haliç’e bakan cephesinin zeminden gelen suların içeriye dolmasıyla kullanılamaz hale gelmiştir. Çürümeye yüz tutan yapı, Haliç kotu üzerine kadar geçirimsiz bir perdeleme yapılarak yok olmaktan kurtarılmıştır. Yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında zemin güçlendirmesi, çelik kolonların bakım onarımı yapılmıştır. Yapı cephesinin en önemli mimari elemanlarından biri olan yıkık durumdaki cümle kapısı özgün parçaları ile eksik kısımlar tamamlanarak imal edilmiştir. Günümüzde uluslararası fuar, kongre ve kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

1998/1998

Lokasyon:

İstanbul/Eyüp