Proje Detayı

Şazeliyye Tarikatı Şeyhi Libyalı Şeyh Zafir adına inşa edilen yapılar topluluğu; tekke, misafirhane, türbe ve kütüphaneden oluşmaktadır. Cami, ismini ibadetlerine tahsis edildiği Ertuğrul Alayı’ndan almaktadır. II.Abdulhamid tarafından yaptırılan cami-tevhidhane, hünkar dairesi ve selamlığı içeren ana binanın yapım tarihi 1887’dir.

Yapı, 1417 m2 lik geniş bir avlu içinde, 571 m2 oturum alanına sahiptir. Moloz taş temel üzerinde iki katlı, ahşap karkas bir yapı olup, üst örtüsü kiremit kaplı beşik çatıdır. Dışarıdan ahşap ile kaplanmış cephe, yatay ve dikey akslarda ahşap profiller, pervazlar ve furuşlar ile süslenerek plastik bir görünüm verilmiştir. İlk yapıldığında minaresi bulunmayan camiye, 1905 ten önce, bir minare eklendiği tespit edilmiştir. 1905-1906 da camiye eklenen türbe, kitaplık ve çeşme yapıları Mimar Raimondo d’Aronco’ya aittir. Cami, 1969-1973 yılları arasında Vakıflar İdaresi tarafından kapsamlı onarıma alınmıştır.

Restorasyon çalışmaları kapsamında, yapının taşıyıcı sistemindeki hasarların yoğunluğu sebebiyle yapı askıya alınmış, özelliğini kaybetmiş kısımlar değiştirilmiş, iyi durumda olanlarda güçlendirme yapılmıştır. Çatı tahkimatı yapılmış, ahşap cephe kaplamaları, çatı örtüsü, ahşap kapı ve pencerelerde niteliksiz kısımlar ayıklanmış, hasarlı kısımlar özgün malzeme ile yenilenmiştir. Özgün kalem işlerinin eksikleri tamamlanıp koruyucu önlemleri alınmıştır. Sehim yapmış ve bozulmuş kalem işi bezemeli geometrik tavanlarda temizlik ve tamiratlar yapılarak özgün kısımlara uygun tamamlama yapılmıştır. Çevre düzenlemesi yapılarak restorasyon tamamlanmıştır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2008/2010

Lokasyon:

İstanbul/Beşiktaş