Proje Detayı

Yapımı 17. yüzyıla tarihlenen Darphane-i Amire Topkapı Sarayı’nın 1. avlusu içerisinde, Aya İrini Kilisesi’nin kuzeybatı yönünde duvarlar ile çevrili eğimli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Darphane-i Amire; Darphane Eminliği, Dökümhane, Kalıp Atölyesi-Tavhane, Sıra Odalar, Sikkeken ve Teksirhane, Darphane-i Amire Köşkü, Çarkhane, Sikkehane, Damga Matbaası ve ek binaların avlular etrafından yerleştiği bir üretim kompleksidir. Yapılar 1809-1839 yılları arasında II. Mahmut döneminde inşa edilmiştir.

Güryapı bünyesinde 2021 Aralık ayında 2 Numaralı (Dökümhane) ve 4 Numaralı (Sıra Odalar) yapıların restorasyonuna başlanmıştır. Dökümhane binası dikdörtgen planlı 2 katlı kagir yapıdır. Sıra Odalar, yan yana sıralanmış 6 oda ve bunlara küçük bir arka avlu ile eklemlenen odadan oluşur.

Restorasyon kapsamında; statik raporuna uygun yapısal güçlendirme, taş, tuğla işleri, çatı işleri, derz, sıva işleri, cephe temizliği, ahşap doğrama imalatları, demir elemanlarda onarım, kalemişi işleri, elektrik ve mekanik imalatları yapılmıştır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2021-

Lokasyon:

İstanbul/Fatih