Proje Detayı

Nesillere miras kalacak tarihi bir değer olan Büyük Çamlıca Camii, Anadolu yakasının Boğaz’a bakan mevkiinde inşa edilen, şehrin en önemli ibadet mekanlarından biridir.

İbadet mekanlarının yanında sosyal, kültürel ve eğitim mekanlarının içinde barındıran bir külliye olarak hizmet vermektedir. 57.500 m²’ lik arsa üzerine konumlandırılan eserin yaklaşık 15 bin m2 alanında cami bulunmaktadır. Cami ana kubbesi 34 metre çapında ve 72,00 metre yüksekliktedir. Eserde bulunan altı minarenin dört tanesinin 107,10 metre, diğer iki minare ise avlu kısmında ve 90 metre yüksekliğindedir. Cami ve Avlu aynı anda 63.000 kişinin ibadet etme imkanına sahip bir yapıdadır.

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerinin bütünleştiği Büyük Çamlıca Camii, kentin yeni sembollerinden biridir. Mimari detayları ve süsleme programıyla kadim olanla günümüz teknolojisinin tam bir sentezidir. Caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı Büyük Çamlıca Camisi, çağımızın sosyal ihtiyaçlarına bütünüyle cevap veren bir komplekstir.

Anadolu ve Avrupa’yı manevi anlamda bağlayan, Boğaz’dan geçenleri selamlayan, şehrin siluetini güzelleştirecek olan bu eser, Türk-İslam tarihinin önemli yapıları arasında yerini almıştır.

Proje Tanımı

Tamamlanan Proje

Tarih:

2013/2019

Lokasyon:

İstanbul/Üsküdar

176.000